Najważniejszym wydarzeniem ostatniej kolejki rozgrywek były derby juniorów

PYRA – PBG BASKET Junior.

Przy wypełnionej do ostatniego miejsca sali POSiR zwycięstwo odnieśli goście.

Była to pierwsza porażka naszej drużyny w tegorocznych rozgrywkach.

Poniżej krótkie omówienie wszystkich spotkań.

Juniorzy: PYRA – PBG BASKET Junior 66 : 93

O końcowym wyniku meczu zadecydowała pierwsza połowa meczu, którą przegraliśmy 24 pkt.

Nasz zespół nie mógł sobie poradzić z obroną „zona-press” stosowaną przez Basket – stąd dużo strat. Przeciwnicy grali szybko i zdecydowanie. Drugą połowę przegraliśmy tylko 9 pkt., stosując w przeważających fragmentach gry obronę strefową. Odcięliśmy skutecznie wysokich (Krauze, Taisner), ale wtedy więcej miejsca mieli zawodnicy obwodowi PBG.

W naszej drużynie na wyróżnienie zasłużyli H. Łoś (16 pkt.), M. Moryson (18 pkt.) i J. Szczepaniak.

Słąbszy występ zanotowali G. Siudzińksi i D. Antczak.

Młodzicy starsi: PYRA – MKS MOS Konin 127 : 62

Nasza drużyna praktycznie zaczęła wspólne treningi od obozu letniego. Widać postępy w grze w ataku, chociaż i tutaj są elementy do poprawy (mniej kozłować, szybciej inicjować atak szybki I podaniem). Zdecydowanej poprawie musi ulec obrona. W tym meczu gra była nierówna, a najsłabszy moment nastąpił na koniec drugiej kwarty, gdzie zanotowaliśmy 4 straty pod rząd. Zespoły popełniły w całym meczu bardzo mało fauli: PYRA – 4, Konin – 5. Nie wynikało to jednak z dobrej gry w obronie, ale ze słabej oceny gry pod wzgl. fauli przez sędziów.

Kadeci B: PYRA – MKS Września 88 : 41

Przeciwnicy, to zespół złożony z zawodników urodzonych w 1996, uzupełnionych rocznikiem 1998. Gra Wrześni opierała się o dwóch wysokich, którzy z 41 pkt. zespołu zdobyli 30% (16 pkt.). Nasz zespół rozegrał trzy bardzo dobre kwarty. Drugą kwartę przegraliśmy 8 : 15. Było słabo w ataku – tylko 8 pkt. i jeszcze gorzej w obronie – straciliśmy 15 pkt.

W podsumowaniu całego meczu zespół ustanowił rekord bloków – 13. Duży wkład w zwycięstwo mieli zawodnicy rocznika 98, którzy zdobyli 40% punktów oraz mieli 50 pkt. wskaźnika eval na 113 całej drużyny.

Kadeci A: MKS MOS Konin – PYRA 60 : 79

Wyjazdowy mecz w Koninie rozpoczął się pod nasze dyktando: graliśmy twardo w obronie i skutecznie w ataku – pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 31 : 17. Od drugiej kwarty do końca meczu przeciwnik bronił obroną strefową pod koszem, co utrudniło nam grę w ataku pozycyjnym. Szwankowała przede wszystkim organizacja gry i bardzo słaba skuteczność „wysokich” graczy z otwartych pozycji spod kosza!!! Grę dodatkowo skomplikowała nam kontuzja na początku trzeciej kwarty Michała Marka i absencja z powodu choroby pierwszego rozgrywającego Wojtka Frąckowiaka. Mecz jednak cały czas był przez nas kontrolowany wynik oscylował od +15 do +22 pkt., ostatecznie zakończył się wynikiem 60 : 79. Dodać trzeba udany debiut w naszej drużynie Macieja Klimczoka z Kościana.

Ciekawsze statystyki:

P. Idziak – eval 13; P. Sulinowski – eval 15 (7 asyst), J. Leszczyński – eval 12 (9 zbiórek); G. Bartczak – eval 11; D. Tkaczyk – eval 15 (8 zbiórek); M. Marek – eval 7 (6 zbiórek); M. Klimczok – eval 7.

Młodzicy młodsi: MKS MOS Konin – PYRA 61 : 84

Słaby mecz zespołu, co było odzwierciedleniem i konsekwencją nie najlepszej pracy na treningach w minionym tygodniu – brak koncentracji zawodników i skupienia treningowego. Mecz był w zasadzie konfrontacją PYRY z jednym zawodnikiem drużyny przeciwnej – Daniel Kotwasiński z Konina rzucił 45 pkt. na 61 zdobytych przez całą drużynę. O wyniku meczu zadecydowała druga kwarta, wygrana przez nas 25 : 3, w której, zgodnie z regulaminem (pasarella) nie mógł grać D. Kotwasiński.