W dniach 8 – 11.09.2011r. nasza drużyna kadetów ’96 uczestniczyła w Międzynarodowym Turnieju Koszykówki w Bambergu w Niemczech.

Był to wyjazd łączony z grupą juniorów PBG BASKET JUNIOR Poznań.

Poniżej przedstawiamy sprawozdanie tr. Pawła Marchelka.

Dzień pierwszy – czwartek:

Do Bambergu wyruszyliśmy autokarem w czwartek o godzinie 8.30 wraz z drużyną juniorów PBGBasket Poznań. Na miejsce dotarliśmy po dziewięciogodzinnej jeździe. Po zakwaterowaniu w hotelu zlokalizowanego w centrum Bambergu i krótkim odpoczynku udaliśmy się na spacer przepięknymi uliczkami zabytkowego starego miasta.

Dzień drugi – piątek:

Dojeżdżamy na salę. Mecze rozgrywamy w hali w miasteczku Stegaurach oddalonym od Bambergu ok. 7km w systemie 4x8min. Pierwszy mecz gramy z drużyną Koln 99ers. Po rozpoczęciu gry zaskoczyła nas bardzo agresywna i zorganizowana obrona przeciwników. Pierwszą połowę przegrywamy ośmioma punktami. Drugą połowę zaczynamy od agresywnej obrony na całym boisku „Zona Press” i w minutę niwelujemy straty dochodząc do remisu. Tu ciekawostka: sędziowie zakazują tej obrony uzasadniając to tutejszymi przepisami. Przy kolejnej próbie agresywnej obrony tym razem każdy swego i potrojeniu zawodnika z piłką otrzymujemy przewinienie techniczne!

Mecz dalej toczy się na remisie, minutę przed końcem przegrywamy 2 punktami, kontrowersyjne decyzje sędziowskie i brak skuteczności w końcówce decydują o naszej przegranej 45:52.

Drugi mecz gramy z gospodarzami TSV Troster Breitengusbach. Jest to klub partnerski BROSE Bamberg czterokrotnego mistrza Niemiec 2005, 2007, 2010, 2011, trzykrotnego zdobywcy pucharu Niemiec 1992, 2010, 2011 i aktualnego uczestnika Euroligi.

Mecz bardzo podobny do pierwszego z bardzo dużą dominacją przeciwników w pierwszej połowie, jednak dzięki temu, że podjęliśmy „walkę wręcz” i odpowiedzieliśmy grą zespołową, na trzy minuty przed końcem meczu przełamaliśmy wyniki wyszliśmy na prowadzenie, którego już nie oddaliśmy, wygrywając 65:54

Wieczorem wszystkie drużyny spotkały się na wspólnej kolacji w JAKO ARENA hali BROSE Bamberg o pojemności 6 900 widzów.

Dzień trzeci – sobota:

Dzisiaj przed nami tylko jeden mecz, ale z mojej obserwacji najtrudniejszy z Hamburg Sharks. Nie myliłem się! Twarda agresywna obrona i zorganizowana obrona całkowicie rozbiła nasz zespół w pierwszej kwarcie, którą przegrywamy 24:5! Druga kwarta po otrząśnięciu się to powolne odrabianie strat. Druga połowa to podjęcie rękawicy i pokazanie charakteru. Dochodzi do wielu starć między zawodnikami, z których wychodzimy zwycięsko. Nasza dobra gra sprawia, że przeciwnikom puszczają nerwy, w okresie tym otrzymują 5 przewinień technicznych i 2 niegodne sportowca. Końcówka meczu należy zdecydowanie do nas, wygrywamy 79:68.

Wieczorem wyjeżdżamy do oddalonego o 20 km miasteczka Breitengusbach, w którym rozgrywali swoje mecze juniorzy, na piknik koszykarski połączony z barbecue.

Dzień czwarty – niedziela:

W związku z długą drogą powrotną gramy dwa mecze z rzędu. Pierwszy z Wurzburgiem. Gra wyrównana tylko w pierwszej połowie, w drugiej pomimo tego, że przeciwnicy cały czas bronią bardzo agresywnie uwidacznia się nasza przewaga. Wygrywamy 48:34.

Ostatni mecz gramy przeciwko dotychczas niepokonanej reprezentacji narodowej Iranu U16.

Pomimo przegranej 34 punktami z doświadczonym i górującym warunkami fizycznymi Irańczykami rozgrywamy dobry mecz, pierwszą i czwartą kwartę grając na remis.

Po obiedzie zmuszeni jesteśmy opuścić turniej przed zakończeniem innych gier, które zadecydują o naszym miejscu w turnieju, gdyż czeka nas wielogodzinny powrót do Poznania. W zależności od wyniku spotkania Koln 99ers – Hamburg Sharks, przy zwycięstwie Hamburga zajmiemy drugie miejsce. Niestety już w autobusie w drodze dowiadujemy się, że zwyciężyło Koln 99ers i przy tej samej liczbie punktów i zwycięskim bezpośrednim pojedynku to oni zajmują drugie miejsce nas stawiając na trzecim.

Podsumowanie:

Braliśmy udział we wzorowo zorganizowanym turnieju i zebraliśmy bardzo dużo doświadczenia grając z czołowymi zespołami niemieckimi tej kategorii wiekowej i reprezentacją narodową Iranu. Turniej oceniam szkoleniowo bardzo dobrze. Spotkaliśmy się z koniecznością gry przeciwko agresywnej, twardej i bardzo dobrze zorganizowanej obronie, co mam nadzieje będzie procentowało w dalszej części sezonu. Dodać trzeba, że w drużynie naszej gościnnie wystąpili Filip Pruefer i Jakub Fiszer – PBG Basket Poznań oraz Marcel Ponitka – Kasprowiczanka Ostrów Wlkp. Na wyróżnienie zasługuje cała drużyna, która stworzyła fantastyczną atmosferę i w rewelacyjny sposób wspierała się w trudnych momentach w trakcie meczów.